Albania
Andorra
Austria
Białoruś
Belgia
Bośnia i Hercegowina
Bułgaria
Chorwacja
Cypr
Czarnogóra
Czechy
Dania
Estonia
Finlandia
Francja
Gibraltar
Grecja
Hiszpania
Holandia
Irlandia
Islandia
Liechtenstein
Litwa
Łotwa
Luksemburg
Macedonia
Malta
Mołdawia
Monaco
Niemcy
Norwegia
Portugalia
Rosja
Rumunia
San Marino
Serbia
Słowacja
Słowenia
Szwajcaria
Szwecja
Ukraina
Węgry
Wielka Brytania
Włochy

Strona główna

Firma w Macedonii, założenie spółki w Macedonii

Zagraniczni inwestorzy mogą korzystać z szybkiego i łatwego procesu założenia spółki w Macedonii jeśli spełnione są pewne wymagania. Ponadto zagraniczne firmy będą również korzystać z takiego samego traktowania jak firmy krajowe w zakresie zakładania i opodatkowania. Proces rejestracja spółek Katowice jest bardzo szybki i może potrwać do tygodnia.

Poniższe kroki należy wykonać w celu rejestracji spółki w Macedonii.
Pierwszym krokiem przy założeniu spółki w Macedonii to wybór trzech nazw dla firmy, a po sprawdzeniu ich dostępności, klient będzie zdecydować się na jedną z nazw. Drugim krokiem będzie wypełnienie formularza rejestracjyjnego, gdzie muszą być dostarczone dane o strukturze własności i działalności gospodarczej. Inne informacje, takie jak adresy i nazwiska akcjonariuszy, mianowanie dyrektora oraz wpłaty kapitału zakładowego, muszą być zapewnione.

Według macedońskiego prawa spółek, kapitał zakładowy może być wpłacony po zawiązaniu spółki lub w ciągu roku po rejestracji. Właściciele muszą także przedstawić dokumenty identyfikacyjne, takie jak kopie paszportów, kart identyfikacyjnych (dowodów osobistych) lub prawa jazdy, ostatniego rachunku za usługi komunalne lub wyciągu bankowego jako dowód adresu zamieszkania. Zakładanie spółki jest również możliwe poprzez notarialnie pełnomocnictwa. Wszystkie stosowne dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza, notarialnie, a następnie złożone w Centralnym Rejestrze Republiki Macedonii. Macedońskie firmy mogą być tworzone przez obywateli krajowych lub zagranicznych, muszą mieć dyrektora i muszą posiadać siedzibę.

Macedoński system prawny rozpoznaje pięć form działalności:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Drushtvo tak Ogranichena Odgovornost - DOO);
Spółka Akcyjna (Akcionersko Drushtvo - AD);
Spółka Jawna (Javno Trgovsko Drushtvo - JTD);
Spółka komandytwa (Komanditno Drushtvo - KD);
Spółka komandytowo akcyjna (Komanditno Drushtvo tak akcií - KDADA).

Wszystkie powyższe spółki muszą przestrzegać przepisów macedońskiej ustawy o firmach handlowych. Nie więcej niż 50 osób może utworzyć macedońską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (DOO), w oparciu o minimalnym kapitale zakładowym 5.000 EUR. Specyfiką tej formy działalności jest to, że odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wysokości ich wkładu do kapitału oraz fakt, że akcje tej spółki nie mogą być przedmiotem swobodnego obrotu publicznego.

Dla większych firm, wskazane jest, aby otworzyć macedońską spółkę akcyjną (AD) bez ograniczonej liczby akcjonariuszy ale z większą ilością kapitału: 25.000 EUR. Podobnie jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wkładu do kapitału ale akcja mogą być swobodnie zbywalne publicznie poprzez rejestrację na giełdzie.

Spółka jawna (JTD) w Macedonii składa się z dwóch lub więcej partnerów, którzy dzieli tę samą odpowiedzialność i mają te same prawa do osoby prawnej, partnerzy są zjednoczeni przez podpisaną umowę. Nie ma minimalnego kapitał zakładowy, musi być dostarczony w momencie rejestracji, lecz osobiste aktywa partnerów nie są chronione w przypadku likwidacji.

Spółka komandytowa (KD) jest utworzony przez co najmniej jednego komplementariusza z nieograniczoną odpowiedzialnością w zyskach i długów oraz jednego z ograniczoną odpowiedzialnością w zależności od ich udziału w kapitale spółki. Komplementariusz może wnieść wkład w kapitał natomiast komandytariusz musi dostarczyć wkład do kapitału. Wszystkie najważniejsze decyzje podmiotu prawnego podejmowane są przez komplementariusza i jego osobiste aktywa nie są chronione w przypadku likwidacji.

Przynajmniej trzech akcjonariuszy musi utworzyć spółkę komandytowo akcyjną (KDADA) i mogą być partnerami i tzw. cichymi partnerami. Główną cechą tego rodzaju działalności jest to, że kapitał podstawowy jest podzielony na akcje.

Proces rejestracji spółek w Macedonii jest jednym z najkrótszych procesów w Europie. Istnieją tylko dwa kroki, które należy wykonać przed rozpoczęciem działalności: notarialny akt założycielski spółki oraz wypełnienie innych dokumentów następuje po rejestracji w centralnym rejestrze i uzyskania pieczęci firmowej.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia spółki w Macedonii?
Firma może być założona jeżeli następujące dokumenty zostaną złożone: notarialnie statut zawierający regulacje wewnętrzne i dane firmy. Poza tym certyfikat otrzymany od banku stwierdzający wpłatę kapitały zakładowego.
Jak szybko mogę założyć firmę w Macedonii?
Tylko dwa dni są niezbędne aby założyć firmę w Macedonii pod warunkiem, że wszystkie dokumenty są poprawnie złożone.